32 uczniów II LO w Paryżu!
Uczniowie II LO w Starachowicach wyruszyli w kolejną zagraniczną podróż .
W dniach 19.10.2014r. – 26.10.2014 r. wraz z grupą młodzieży z III LO im. Stanisława Staszica w Skarżysku-Kamiennej realizowali projekt edukacyjno-językowy w Paryżu zorganizowany przez Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi. Przedsięwzięcie to zostało przygotowane i zrealizowane z inicjatywy nauczycielki j. niemieckiego p. Katarzyny Gutowskiej-Lipiec we współpracy z p. Anną Jarząbek- Łubek – germanistki ze Skarżyska.
Celem wyjazdu było propagowanie szeroko pojętej tematyki europejskiej, rozwijanie sprawności językowych, przezwyciężanie uprzedzeń wobec innych narodowości, poznanie historii Paryża oraz życia codziennego mieszkańców stolicy Francji. Dzięki zajęciom językowym, prowadzonym w języku angielskim, uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie tworzenia samodzielnych wypowiedzi w mowie i piśmie. Językowo wspierani byli przez nauczycielki j. angielskiego ze „Staszica” p. Agnieszkę Pędzisz-Nogajską oraz p. Martę Głowacką.
Rozmowy z mieszkańcami Paryża rozwijały u uczniów umiejętność posługiwania się językiem obcym w sytuacjach życia codziennego, a tym samym przyczyniły się do poznania kultury Francji oraz zdobycia informacji o słynnych na całym świecie zabytkach Paryża. Zdobyte informacje uczestnicy projektu wykorzystywali podczas zwiedzania miasta. Tu każdy zabytek, każda uliczka, każdy plac i każda dzielnica ma swój unikatowy charakter – dzięki temu mogli oni choć na chwilę wczuć się w klimat miasta i rozkoszować się jego urokiem.
Duże wrażenie na uczniach wywarła Wieża Eiffla – symbol Francji – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża powstały w 1889 r. Widok z wieży zapierał dech w piersiach i ukazał wielkość miasta. Plac i ogrody Trocadero, znajdujące się w pobliżu, były idealnym miejscem na fotografię tej budowli. Spacer Polami Elizejskimi – reprezentacyjną aleją Paryża oraz wejście na Łuk Triumfalny były kolejnymi punktami zwiedzania Paryża.
Wielu czysto artystycznych doznań dostarczyła wszystkim wizyta w Muzeum Orsay, w którym podziwiać można było dzieła twórców impresjonistycznych : Claude Monet’a, Vincenta van Gogh’a, Edouarda Manet’a czy Paula Cezanne . Dla miłośników sztuki, których można było znaleźć w grupie licealistów, uwzględniono zwiedzanie Luwru – jednego z największych i najstarszych muzeów na świecie. Wśród najważniejszych dzieł sztuki nasi podróżnicy mogli podziwiać m.in.: posąg Nike z Samotraki czy Wenus z Milo oraz słynny obraz Leonardo da Vinci „ Mona Lisa”.
Uczestnicy projektu zwiedzili także Notre-Dame – jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści „ Dzwonnik z Notre Dame” francuskiego pisarza Victora Hugo, Sacre Coeur – słynną białą bazylikę na wzgórzu Montmartre oraz Panteon, w którym znajdują się grobowce Emila Zoli, Victora Hugo, Woltera, Jana Jakuba Rousseau, a także polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej męża. Licealiści wraz z opiekunami zwiedzili także Pere-Lachaise – największy i najsławniejszy cmentarz paryski, na którym pochowani zostali Fryderyk Chopin, Edith Piaf czy Jim Morrison.
Spacerując i rozkoszując się pięknem Paryża młodzież wraz z opiekunami mogła zobaczyć Uniwersytet Paryski – Sorbonę, Muzeum Sztuki Współczesnej Pompidou, plac Strawińskiego z fikuśnymi figurkami i fontanną, oraz słynny Moulin Rouge tzw. Czerwony Młyn.
Ciekawym punktem w programie była wizyta w Muzeum Perfum Fragonard, w której uczniowie poznali tajniki produkcji francuskich perfum. Ogromne wrażenie na młodzieży wywarł jednak przepych Wersalu – pałacu z kompleksem ogrodowo-parkowym i zarazem od XVII wieku miejsce rezydencji królów francuskich . Spacer pałacowymi korytarzami był niesamowitym przeżyciem nie tylko dla pasjonatów historii.
Jednym z ostatnich punktów projektu edukacyjnego była wizyta w szkole Ecole polonaise de Paris im. Adama Mickiewicza przy ambasadzie RP w Paryżu. Młodzież zwiedziła szkołę oraz poznała zasady funkcjonowania ww. instytucji oświatowej.
Pobyt we Francji zwieńczył 9-godzinny pobyt wszystkich uczestników projektu w parku rozrywki Disneyland. Szaleństwa nie było końca. Wizyta w Domu Strachów, superszybki przejazd kolejką górską, rollercoaster Indiany Jones lub wyprawa statkiem kosmicznym to tylko niektóre z atrakcji wybrane przez uczniów.
Pobyt w Paryżu był nowym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Dla wielu była to podróż życia, która na zawsze zostanie w pamięci.