W dniach 5 – 7 czerwca 2024r. uczniowie klasy III D i I D wraz z wychowawcami p. Katarzyną Gutowską – Lipiec, p. Joanną Cyrnek mieli możliwość spędzić 3 dni w naszym sąsiednim kraju – Czechach.

Pierwszy dzień to duża dawka emocji i wrażeń spędzonych w Dolnej Moravie. Wjazd wyciągiem krzesełkowym Sněžník, przejście najdłuższym mostem wiszącym dla pieszych na świecie SKY BRIDGE 721 zawieszonym 95 metrów nad głęboką górską doliną oraz spacer „ŚCIEŻKĄ w OBŁOKACH” pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników wyprawy. Poprzez swoje położenie wieża widokowa zagwarantowała nam doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła rozkoszować się ciszą i pięknem przyrody. Zjazd odważnych uczniów z opiekunem p. Jackiem Rudzkim mamucią kolejką górską jadącą 50 km / h podwyższył stopień adrenaliny do najwyższego poziomu. To były niezapomniane chwile. Dzień zakończyła dyskoteka dla
uczniów w ośrodku noclegowym w Zieleńcu.

Drugi dzień to wycieczka z przewodnikiem do PRAGI, której zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i które po prostu warto odwiedzić. Kilkugodzinny spacer po mieście pozwolił wszystkim poczuć atmosferę tego miejsca. Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita,  Stare Miasto, Ratusz Staromiejski  ze słynnym zegarem astronomicznym , Most Karola, Plac Wacława oraz niezwykłe, współczesne rzeźby Dawida Cernego znalazły się na trasie zwiedzania stolicy Czech. Skosztowanie czeskich knedlików, gulaszu czy smażonego sera uprzyjemnił pobyt w Pradze.

Trzeci dzień to wyprawa z przewodnikiem do Miasta Skalnego w ADRSPACH. Na własne oczy zobaczyliśmy wyrzeźbione siłami natury skały sięgające ku niebu. W formach skalnych można było dostrzec m.in.: Kochanków, Starostę i Starościnę, Koronę Szczepańską, Głowę Cukru oraz Dzban. Tysiące skalnych form, oszałamiająca przyroda, zapierające dech widoki widziane w blasku słońca pozwoliły nam odkryć tajemnice natury, która czarowała nas już od pierwszego wejrzenia. To była wspaniała wycieczka, pełna emocji i wrażeń. Mamy nadzieję, że do CZECH jeszcze wrócimy.

CZECHY SĄ WARTE ZOBACZENIA – TSCHECHIEN ISTSEHENSWERT !