Dwie klasy – (Ia) humanistyczna i (Ie)podróżnicza z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach 8 czerwca  br. odwiedziły piękny Kraków pod opieką dwóch pań Anny Pacek i Anny Wójcickiej. Głównym celem naszej podróży  było Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego.

O godzinie dziesiątej wyjechaliśmy w stronę miasta, które posiada największy rynek w Europie.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe. Tam uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, której tematem była: ”Interpretacja czy nadinterpretacja – jak poprawnie odczytywać teksty kultury współczesnej. Interpretowaliśmy dzieła jak i konfrontowaliśmy je ze nowoczesnymi.

Kolejno po lekcji w Muzeum przeszliśmy pięknym Krakowem do samego jego centrum- starówki. Tam mogliśmy wysłuchać krótkich historii powstania miasta czy Kościoła Mariackiego jakie przytoczyła nam  pani Anna Wójcicka – nauczyciel historii.

Wychowawca klasy Ia – pani Anna Pacek- nauczyciel języka polskiego, opowiadała nam o fenomenie Moliera, podkreślając, że: ”Molier ośmiesza w swoich komediach głupotę, zacofanie i obłudę. Mówi o samotności i lękach towarzyszących nam w codziennym życiu.” Potwierdzeniem tego był niezwykły wieczór w teatrze, gdyż ujrzeliśmy  jedną z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych scen teatralnych.

Teatr Słowackiego działa nieprzerwanie od 1893 r. Zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie.

Komedia  Moliera należy do  stałego repertuaru tej sceny. Tym razem sala również była  wypełniona po brzegi.  Wszyscy byli zachwyceni grą Andrzeja Grabowskiego, który wcielił się w rolę głównego bohatera – Argana.

Świetną adaptację sceniczną uzupełnia znakomita  gra  całego zespołu aktorskiego.  Widzowie nagrodzili występ gorącymi oklaskami.  Magia  teatru i kontakt z prawdziwą  sztuką poruszyły w nas wrażliwość na piękno.

Maciek Cieciora