16 marca pisaliśmy o sukcesie naszych uczniów, którzy wygrali wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. Drużyna w składzie : Natalia Magielnicka (1d mat-geo) , Kacper Kiciński (2b mat-fiz) i Daniel Staszewski (1d mat-geo) pod opieką nauczyciela geografii i przedsiębiorczości Katarzyny Orłowskiej reprezentowała województwo świętokrzyskie w krajowym finale Olimpiady, który odbył się w minioną środę w centrali ZUS w Warszawie.

W olimpiadzie wzięło w tym roku udział 24 000 uczniów z ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do krajowego finału awansowało 16 zwycięskich drużyn z poszczególnych województw oraz cztery zespoły przegrane z najwyższą punktacją.

W sumie 60 uczniów z 20 szkół przystąpiło do ostatecznej rozgrywki złożonej z trzech etapów – każdy po 10 pytań wielokrotnego wyboru. Zawodnicy udzielali odpowiedzi przy użyciu pilotów a zgromadzona publiczność mogła na bieżąco śledzić na ekranie pytania i moment udzielenia odpowiedzi przez każdy z zespołów. Czas miał wielkie znaczenie- w przypadku równej liczby punktów to właśnie tempo udzielania odpowiedzi miało decydować o lokacie.

W tym roku po raz pierwszy finał Olimpiady był transmitowany na żywo poprzez stronę Elektroniczny ZUS. Koleżanki i koledzy naszej zwycięskiej drużyny mogli więc na żywo oglądać rozgrywkę i razem z uczestnikami przeżywać emocjonujące chwile.

Po III etapie finału , w którym uczestniczyły już tylko 4 najlepsze zespoły , nastąpiła oczekiwana chwila – ogłoszenie wyników. Uczniowie z II Liceum w Starachowicach okazali się najlepsi w Polsce! Zwyciężając finał Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wygrali nie tylko cenne nagrody ( laptopy oraz sprzęt multimedialny dla szkoły) ale również indeksy 4 uczelni wyższych i dodatkowe punkty przy rekrutacji na większość uczelni w całej Polsce. Nagrody wręczyła pani profesor Gertruda Uścińska , prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Natalia , Kacper i Daniel udowodnili, że będąc uczniem liceum ogólnokształcącego można odnosić wielkie sukcesy w rywalizacji o tematyce ekonomicznej. Serdecznie Wam  gratulujemy!