10 stycznia 2020 roku grupa uczniów z klasy Ia i klasy Ik – pod opieką pani Anny Pacek i pani Anny Malinowskiej – udała się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kościele Franciszkanów, gdzie młodzież podziwiała polichromie a także  wspaniałe witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Największe wrażenie robił oczywiście ten najsłynniejszy „Bóg Ojciec-Stań się” .

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Narodowe, gdzie uczniowie mogli zobaczyć wyjątkowe wystawy dzieł, między innymi: „Skarbiec Wyspiańskiego” oraz „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”. Wystawy zachwycają, intrygują, ale przede wszystkim uświadamiają, jak wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem był autor „Wesela”.

Wieczorem młodzież miała przyjemność obejrzeć awangardową wersję „Hamleta” Williama Szekspira w Teatrze Juliusza Słowackiego. Reżyser spektaklu Bartosz Szydłowski stworzył oryginalny spektakl na podstawie nie tylko dramatu Szekspira, ale również „Studium o Hamlecie”  i „Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego. W rolę tytułową wcielił się Marcin Kalisz, który wykreował Hamleta marzyciela, intelektualistę i buntownika. Oczytaną i energiczną Ofelię świetnie zagrała Agnieszka Judycka. Mocną stroną przedstawienia jest niewątpliwie bardzo intrygująca scenografia. Na środku sceny ustawiono olbrzymich rozmiarów rzeźbę otwartej dłoni. Całość uzupełniają audiowizualne wstawki wyświetlane na ścianie. Uwspółcześniona wersja Hamleta skłania do refleksji na temat wolności człowieka.

Polecamy…!