„Kto czyta błądzi mądrze i z rozwagą ” – to hasło przyświecało tegorocznemu wydarzeniu zorganizowanemu przez polonistki naszej szkoły. Były konkursy i dzień poświęcony „Moim fascynacjom literackim”.

 

Uczniowie „dwójki” przez cały tydzień zmagali się z licznymi wyzwaniami polonistycznymi w związku z trwającym od 14 do 24 marca Tygodniem Kultury Języka Polskiego, który ma na celu propagowanie pięknej mowy ojczystej.

14 marca odbył się konkurs o tytuł Mistrza Ortografii. Tegoroczne dyktando do łatwych nie należało. Pierwsze miejsce powędrowało do Anny Zaczyńskiej z klasy humanistycznej (kl. Ia).

W II Liceum jest również grupa  zdolnych recytatorów, którzy ujawnili się na początku roku szkolnego, ale są również osoby, które zdecydowały się wystąpić dopiero teraz. Pierwsze miejsce zdobyła Adrianna Głuszek – kl. Ia, ex aequo drugie zajęły Małgorzata Jasztal oraz Sara Świstak z  kl.IIc. Trzecie miejsce zdobył Jakub Kowalski z klasy Ib. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Anduła IIa , Bonio Mateusz klasa I d, Niewczas Milena -z klasy Ic oraz Wojciech Tarczoń – z klasy IIb.

Kolejnym z punktów tego tygodnia był Konkurs Krasomówczy. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształcenie           u młodzieży szacunku do ojczystej mowy, rozbudzanie zamiłowania do pięknego             i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego                 i logicznego formułowania myśli. W tej konkurencji najlepiej poradziła sobie Dominika Gawlik (kl. IIb), drugie miejsce zdobył Jan Winnicki (kl. Ib) , a trzecie Adam Ryski(kl.Ib).

Mistrzami Poprawnej Polszczyzny zostały uczennice klasy humanistycznej: Michalina Sobczyk z klasy IIa i Maria Podporak z klasy IIa.

Kulminacyjnym punktem obchodów był ostatni dzień Tygodnia Kultury Języka Polskiego. W tym dniu w hali sportowej swoje stoiska, którym przyświecało hasło „Moje fascynacje literackie” zaprezentowały klasy pierwsze oraz drugie. . Każda klasa była zobligowana do przygotowania stoiska oraz prezentacji na temat twórczości dowolnie wybranego przez siebie pisarza, a do tego odtworzenia dowolnie wybranej scenki z powieści, baśni, utworu lirycznego. Był „Harry Potter”, Kubuś Puchatek” ” Igrzyska Śmierci” , „Murzynek Bambo” „Ojciec Chrzestny , ” Opowieści z Narnii”, „Hobbit”, „Romeo i Julia”, czy „Sherlock Holmes” a nawet wiersze Wisławy Szymborskiej. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć zapisujących obrazem wyjątkowe chwile. Podczas prezentacji scenek hala II LO zamieniła się w teatr poprzez nawiązanie więzi aktorów z widzami. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Wszystkie klasy podeszły do tego konkursu bardzo poważnie , a rywalizacja była ostra. Ostatecznie Jury w składzie: Joanna Drapejkowska, Agnieszka Kwiecień, Anna Pacek, oraz Magdalena Heda zadecydowały , że przegląd Fascynacji literackich wygrywa klasa IIb, która przedstawiła w nowatorski sposób wiersz Juliana Tuwima „Bambo”. W prezentacji stoisk sukces odniosły klasa 1d oraz klasa 2a. Klasa 1d w sposób wysublimowany a zarazem oryginalny zaprezentowała twórczość Pierwszej Damy Poezji Polskiej Wisławy Szymborskiej zachęcając w dziesięciu powodach do pochylenia się wraz z poetką nad   światem. Klasa 2a zachwyciła ukazaniem na stoisku kolorytu mrocznych czasów Ojca Chrzestnego. To wyjątkowe spotkanie z Językiem Polskim pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczniów Staszica. Nad przebiegiem całotygodniowego wydarzenia czuwała polonistka Anna Pacek.