Młodzież II Liceum zawsze czynnie włącza się w obchody świąt patriotycznych na terenie miasta i powiatu. W dniu dzisiejszym nasi uczniowie z klas 1a i 2a wraz z opiekunami wzięli udział w obchodach 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę połączonych  z Dniem Sybiraka. Główne uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim. Odbyła się tam uroczysta msza polowa za  pomordowanych i poległych na Wschodzie w czasie II  wojny światowej. W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele władz  miasta, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodzin katyńskich, młodzież ze starachowickich szkół oraz mieszkańcy miasta. Po mszy przedstawiciele władz miasta oraz organizacji i instytucji starachowickich złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze dla uczczenia pamięci Polaków poległych i pomordowanych  w czasie II wojny światowej na Wschodzie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali kinowej Starachowickiego Centrum Kultury. Ta część skierowana była przede wszystkim dla młodzieży. Zorganizowano tam żywą lekcję historii.  Młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu  ,,Agresja ZSRR na Polskę w 1939 i jej konsekwencje”  połączonego z prezentacją i fragmentami filmu na ten temat. Bardzo ciekawym elementem spotkania był wywiad z panem Kazimierzem  Dziekońskim przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów  dotyczący deportacji polskiej ludności w głąb ZSRR na Syberię oraz jego osobistych przeżyć z pobytu na zesłaniu.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy dla młodzieży na temat wydarzeń z września 1939 roku . Wśród zdobywców  ex aequo  I miejsca znalazł się pierwszoklasista  z klasy humanistycznej II LO – Maciek Cieciora któremu gratulujemy!