23 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Bibliotekarze :        II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach i Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach z tej okazji zorganizowali 24 października od godziny 14 akcje rozdawania książek uzyskanych w wyniku darów. Uczniowie z obydwu szkół przeszli z książkami ulicą Staszica, Majówką oraz Armii Krajowej rozdając zainteresowanym przechodniom książki, jednocześnie informowali o akcji uwalniania książek(Bookcrossing) prowadzonej prze biblioteki szkolne i Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach. Bibliotekarze zachęcali przechodniów do przejrzenia swoich zbiorów książkowych i w miarę możliwości przekazywania innym.

Uczennice klasy 2 C II LO Natalia Lipińska i Maria Kwiatkowska aktywnie zaangażowały się w pozyskanie książek, rozdawanie i informowanie przechodniów o idei akcji.

Akcja uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania zrodziła się w 2001 roku w USA i objęła swoim zasięgiem cały świat tzw. bookcrossing.

Uczennice II LO uczestniczyły już w takiej akcji 9 maja 2016 (Ogólnopolska Akcja Biblioteka Obwoźna) oraz 16 czerwca 2016 w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek(XIII edycja). Akcja za każdym razem cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Starachowic.