W dniach 20.03-26.03.2019r. grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach przebywała, w ramach XX-tej wymiany młodzieżowej ze szkołą im. Friedricha Harkorta w Herdecke, w Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech. Organizatorem wymiany ze strony polskiej była nauczycielka języka niemieckiego p. Katarzyna Gutowska-Lipiec.  Stronę niemiecką reprezentowała  p. Kira Söte. Obie panie współpracują ze sobą już od 2008 roku.

Kilka tygodni przed wyjazdem do Niemiec uczniowie polscy i niemieccy nawiązali już ze sobą kontakt mailowy, dzięki czemu mogli poznać swoje zainteresowania i upodobania, a po raz pierwszy spotkali się  w Herdecke – pięknym, niewielkim miasteczku nad rzeką Ruhrą. W dniu przyjazdu do Herdecke cała grupa zwiedziła miasteczko, poznała jego historię i podziwiała walory krajoznawcze okolicy. Wycieczkę po mieście zakończył stały punkt programu każdej wymiany tj. wspólne gotowanie wybranych potraw. Podczas tegorocznego wyjazdu grupy polskiej do Niemiec na stole pojawiły się m.in.: spaghetti carbonara, sałatka warzywna z tuńczykiem, sałatka z mozzarellą i pomidorami, deser śmietankowy z winogronem. Wszystko było bardzo smaczne.

W następnym dniu nasza młodzież została powitana przez dyrektora szkoły partnerskiej p. Andreasa Joksch’a, który przybliżył wszystkim historię szkoły, a następnie uczniowie uczestniczyli w wybranych zajęciach lekcyjnych. Wizytę w szkole zakończył wspólny posiłek. O 14.00 wszyscy pojechali do Dortmundu, gdzie młodzież oraz ich opiekunowie mogli „wyszaleć się” w hali trampolin „Superfly”.

Następnego dnia grupa polsko-niemiecka zwiedziła kopalnię Nachtigall w Witten, gdzie poznała historię górników z tego regionu, ich warunki pracy oraz zagrożenia, z jakimi musieli się borykać. Dzień zakończyła wycieczka do Hagen, gdzie młodzież mogła ze sobą rywalizować w centrum bowling.

W sobotę młodzież wraz ze swoimi opiekunami pojechała na całodniową wycieczkę do Kolonii. Wraz z przewodnikiem zwiedziła miasto, poznała jego historię oraz niezwykłe opowieści i legendy związane z tym miejscem. Jednak największe wrażenie na naszych uczniach wywarła przepiękna budowana przez ponad 600 lat i cały czas odnawiana Katedra Kolońska. Ciekawym przeżyciem było wejście na wieżę katedry, co mogło się udać po pokonaniu przez uczniów  ponad 500 schodów. Wejście wymagało dobrej kondycji i odrobiny wysiłku, który jednak wynagrodził wspaniały obraz miasta widzianego z góry. Pobyt w Kolonii uprzyjemniła wizyta w Muzeum Czekolady.

Następne dni także obfitowały w atrakcje. W niedzielę obie grupy pojechały do Bochum, gdzie miały możliwość obejrzenia wyjątkowego musicalu „ Starlight Express”, wystawianego niemal codziennie przy wypełnionej po brzegi sali już od 30 lat. Niesamowite chwile zapewnili nam artyści, jeżdżący na rolkach i wrotkach, spektakularne efekty świetlne, piękna muzyka i śpiew. Dzień dopełnił wszystkim wspólny posiłek w centrum miasta.

W czasie kolejnych dni młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich sił i możliwości w parku linowym w Oberhausen, gdzie po odpowiednim przeszkoleniu pokonywała niemal wszystkie trasy i napotkane na nich przeszkody. W ostatnim dniu pobytu w Niemczech, w  ramach relaksu młodzież miała okazję bawić się na lodowisku w Dortmundzie podczas wspólnej jazdy na łyżwach. Wieczorem nadeszła pora rozstania. Jednak nie na długo, gdyż w maju młodzież spotka się ponownie.

Spotkania młodzieży ze „Staszica” i szkoły z Herdecke są realizowane dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.  Dzięki tej organizacji już za niecałe 2 miesiące będziemy mogli gościć naszych przyjaciół z Niemiec. Na to spotkanie czekamy z wielką niecierpliwością.