W dniach 31.05 – 8.06. odbył się drugi etap tegorocznej wymiany między II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Starachowicach a IGS Aurich. W tym roku udział wzięło dwudziestu uczniów IGS Aurich – West pod opieką nauczycieli: Mareike Jasper oraz Frerich Max.

Grupa uczniów II LO pod opieką nauczyciela języka niemieckiego – Doroty Głowackiej oraz wicedyrektora Norberta Kutyły udała się do Warszawy, na Dworzec Centralny, gdzie powitali przyjaciół z Aurich. Przed powrotem do Starachowic młodzież wybrała się na wieczorny spacer po Starówce.

Kolejny dzień uczestnicy wymiany spędzili w II LO, gdzie zostali przywitani przez dyrektora szkoły Tadeusza Szczepańskiego. W krótkim przemówieniu dyrektor nawiązał do historii szkoły oraz wymian uczniowskich. Podkreślił także, że wymiana ta jest jedną z najstarszych prowadzonych przez szkoły ponadgimnazjalne w Starachowicach. Po spotkaniu uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi partnerami wzięli udział w szkolnym Dniu Sportu połączonym z Dniem Dziecka.

Następnego dnia młodzież uczestniczyła w projekcie pod hasłem „Stosunki polsko – niemieckie postrzegane przez mieszkańców Starachowic”. Zadaniem młodych było udokumentowanie wypowiedzi Starachowiczan na temat wymian uczniowskich. Można było przeprowadzić ankietę, nagrać krótki filmik lub zrobić prezentację. W ramach podsumowania młodzież zaprezentowała wyniki swojej pracy. Po południu uczestnicy wymiany spotkali się z władzami Powiatu Starachowickiego – Starostą Danutą Krępą oraz Zarządem Powiatu w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W sobotni wieczór młodzież wraz z rodzinami miło spędzała czas na szkolnym pikniku. Następnego dnia uczniowie wybrali się na wycieczkę. Pierwszym etapem podróży był Kraków, gdzie zwiedzali Stare Miasto, Sukiennice i Wawel, by na końcu zatrzymać się w Białym Dunajcu. Nazajutrz spacerowali po Dolinie Kościeliskiej. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu krakowskiego Kazimierza oraz muzeum Oskara Schindlera.

Wymiana zakończyła się wyjazdem do Warszawy, gdzie na Dworcu Centralnym nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i gorących uścisków na pożegnanie.

Organizację wymiany wspomaga corocznie Biuro Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży (Jugendwerk) w Warszawie. Zapoczątkowana w 1989 roku przez nauczyciela języka niemieckiego w II LO pana Mariana Janusza wymiana między naszą szkołą a IGS (Zintegrowaną Szkołą Średnią) w Aurich (Niemcy, Dolna Saksonia) z powodzeniem kontynuowana jest aż do dnia dzisiejszego.