W październiku 1992 r. nasze Liceum otrzymało zaproszenie na Niemiecko-Polską Giełdę Szkół Partnerskich , która odbyła się w listopadzie 1992 w Bonn. Na wyjazd wytypowano germanistę Janusza Ćwielucha. Giełda miała pomóc nawiązywaniu kontaktów między szkołami z Niemiec i Polski. Ku zaskoczeniu uczestników jako wzorce posłużyły materiały przygotowane przez nauczyciela II LO mgr Mariana Janusza.

I tak się zaczęło. Dyrektorka Schule am Burgteich w Zittau p.Veronika Kuhsmann gościła nas po raz pierwszy w 1993 r. i od tego czasu regularnie się odwiedzamy. W kolejnych latach :1994 , 1995, 1997,1999,2001 i 2003 uczestniczymy w organizowanych przez niemieckich przyjaciół UNESCO-CAMP.

W dniach 15-19.09.2004 bawiła u nas 9-osobowa delegacja Burgteichschule z Veroniką Kushmann, Petrem Horenovsky’m i Rainerem Schwarem.Tradycyjnie serdecznie Janusz Ćwieluch z grupą uczniów II LO podjęl i gości z Zittau. Wspólne wycieczki po Górach Świętokrzyskich i ogniska sprawiły , że pożegnanie było trudne.

„ 5 dni dla zdrowego stylu życia” – to hasło kolejnego obozu. Siedmioro uczniów z Januszem Ćwieluchem wyrusza 1 maja 2006 roku na tydzień do zielonej Saksonii. Wśród 5-ciu projektów najciekawszym jest „Ankieta” przeprowadzana na terenie Czech, Niemiec i Polski. Młodzież wyposażona w profesjonalny sprzęt radiowców nagrywa wypowiedzi mieszkańców przygranicznych miejscowości na temat zdrowego stylu życia. Może któryś z uczestników zostanie prawdziwym dziennikarzem ?

„Kwiatowy zegar” w Zittau pokazał 10.00 i właśnie o tej godzinie 22.04.2008 roku 7 uczniów i opiekun Janusz Ćwieluch przyjeżdża do ośrodka nad Olbersdorfer See. Tym razem motto „ Stare i nowe” daje okazję do poznania przepięknych okolic Zittauer Gebirge jak też miasta Zittau bo 750 lat historii mówi samo za siebie. Znów trudno się rozstać….Kolejny UNESCO-CAMP wypada w 2010 roku. Niestety musimy odmówić, finanse nie pozwalają na zorganizowanie dwóch wyjazdów w tym samych roku szkolnym.

„Za brzegiem talerza życie toczy się dalej! Żyć i odżywiać się z rozumem” to temat kolejnego obozu, który odbył się w dniach 7-11.05.2012 roku. Termin jest wyjątkowy bo mija 20 lat od naszego pierwszego spotkania, które fetowaliśmy bardzo uroczyście. Tym razem reprezentacja jest liczniejsza bo 10 osobowa   i „wilk morski” Janusz Ćwieluch, którego umiejętności przydały si ę podczas pełnego przygód spływu łodziami pontonowymi Nysą Łużycką . Podróż do Czech bez paszportów. I pomyśleć , że kiedy w 1992 roku nawiązaliśmy kontakty były konieczne. Południowi sąsiedzi pokazali nam urokliwą „Czeską Szwajcarię” choć nie była to jedyna atrakcja tego wyjazdu.

5 maja 2014 14-osobowa grupa z Januszem Ćwieluchem wyruszyła na 5-dniowy obóz UNESCO do gościnnego Zittau.Na miejscu czekali na nas niezawodni przyjaciele: Sabine Franke i Petr Horenowsky. Zgodnie z hasłem „Szanuj dziedzictwo kultury” bardzo dużo podróżujemy i zwiedzamy , jednak największą atrakcją jest spływ Nysą Łużycką, podczas którego podziwiamy (i doświadczamy!) meandry rzeki-granicy, która już nie dzieli lecz łączy.