Dni Języków Obcych w Staszicu, czyli jak pielęgnujemy różnorodność kulturową i wspieramy naukę języków obcych.

Dni Języków Obcych w Staszicu, to według słów jednego z uczniów II LO „najlepsza impreza Starachowic i okolic”. Tegoroczna edycja Święta Wielojęzyczności w Staszicu miała miejsce w dniach 22.11.23 –24.11.23, a jej wysoki poziom merytoryczny, artystyczny i efekt w postaci integracji młodzieży przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. W przygotowaniach do obchodów DJO wzięły udział całe klasy, ale także pojedynczy uczniowie. Co ostatni mogli wykazać się intelektualną dociekliwością, biorąc udział w konkursach wiedzy (oczywiście w językach obcych!) o znanej postaci ze świata muzyki.

W tym roku ok. 50 uczniów naszej szkoły wzięło na warsztat życie i twórczość The Rolling Stones, Paco de Lucia i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dla miłośników „ołówka i pędzla” przygotowaliśmy konkurs plastyczny na karykaturę postaci ze świata muzyki „W krzywym zwierciadle”.

W kolejnym dniu do zmagań o podium przystąpiło 13 klas pierwszych, drugich i trzecich, przygotowując pod hasłem „Poznajemy Świat” stoiska narodowe, prezentujące kulturę, wylosowanych wcześniej krajów świata. Korytarze Dwójki zamieniły się w fascynujące obrazy ułożone z kolorowych puzzli i aż szkoda, że nie dało się ich na stałe oprawić, by móc się ich widokiem cieszyć dłużej . Czego tam nie można było skosztować, przeczytać, dotknąć, powąchać i posłuchać! Zobaczcie sami! Nauczyciele języków obcych mieli tego dnia okazję do wzięcia udziału w wykładzie ”Działania mediacyjne na lekcji języka obcego: nowe wyzwania dla nauczyciela?”, wygłoszonego przez dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego, pana Radosława Kucharczyka, któremu za wizytę online w murach II LO serdecznie dziękujemy!

W ostatnim dniu naszego wielojęzycznego święta do rywalizacji przystąpili uczniowie uzdolnieni wokalnie. Wow! To był dzień w zupełnie nowym Stylu  Mowa jest oczywiście o Przeglądzie Piosenki Obcojęzycznej. Stopień zaangażowania poszczególnych klas, ich inwencja, talent, fantazja, ale także dobry humor sprawiły, że jury miało pełne ręce roboty. Prawdziwym wydarzeniem artystycznym okazał się być przygotowany przez uczniów klasy 3b (mat.-fiz.) performance „Waka Waka” (This Time for Africa), który wygrał tegoroczną edycję PPO Wszyscy uczniowie zasłużyli na brawa i uznanie! Zwycięzcom pani dyrektor Ewa Sajór – Ruszczak wręczyła dyplomy i nagrody.
Nad całością przedsięwzięcia czuwały: Anna Malinowska i Beata Szczepańska

NAGRODZENI:
I. Konkurs wiedzy o znanej postaci ze świata muzyki:

 • A_The Rolling Stones
  1. Kacper Rzeszutek 3b
  2. Michał Grunt 2d
  3. Aleksandra Racka 1c, Fabian Wieczorkiewicz 3c
 • H_Paco de Lucia
  1. Kalina Zięba 2d,
  Kornelia Lipiec 3a,
  Mikołaj Świetlik 2a
 • N_Wolfgang Amadeus Mozart
  1. Oliwia Koszarska 2e
  2. Bartosz Lipiec 1d
  3. Filip Rogoziński 3c

II. Konkurs plastyczny „W krzywym zwierciadle”

1. Natalia Wiśnios 2e
2. Emilia Zbróg 2c
3. Maja Mączyńska 3c
Wyróżnienie: Jan Szczych 2a

III. „Poznajemy Świat”
1. Klasa 3a_Włochy
2. Klasa 3c_Japonia
3. Klasa 3b_Meksyk
Wyróżnienie: Klasa 1a_Szwajcaria i Klasa 1c_USA

IV. Przegląd Piosenki Obcojęzycznej

1. Klasa 3b „Waka Waka” (This Time for Africa)
2. Klasa 1c „Money, money, money“
3. Klasa 3c YMCA
Wyróżenie: Klasa 1a „No Lie” i Klasa 2a „Money, money, money”
Osobowość sceniczna: Mikołaj Sikora 2e

Za życzliwość i wsparcie dziękujemy: Radzie Rodziców II LO, Klubowi Sportowemu Endorfina, Miejskiemu
Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Kinu Helios, SCK, wydawnictwom Nowa Era, Pearson, Express Publishing