Festiwal młodzieżowy „Europe is here” za nami! Dzięki współpracy z naszymi partnerami z Włoch – MOH, Grecji – Innovating Activities in Education, Tourism, Health and Interculturality i Bułgarii – Academy For Active Youth/Академия за Активни Младежи, mieliśmy możliwość stworzenia eventu jakiego w naszym mieście jeszcze nie było!

Wydarzenie przepełnione było wieloma ciekawymi punktami: wysłuchana Oda do Radości, międzynarodowe towarzystwo, pyszne jedzenie, niesamowici goście i ogrom nowej wiedzy!

Podczas naszego festiwalu młodzież miała okazję porozmawiać o ekologii, edukacji obywatelskiej, edukacji medialnej oraz wartościach europejskich. Dzięki obecności naszych międzynarodowych gości mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami polityk młodzieżowych w innych państwach, by później móc zastanowić się nad działaniami jakie młodzież może przedsięwziąć. Nie zabrakło również debaty podczas której poddaliśmy pod dyskusję przyszłość Unii Europejskiej.

W czasie całego festiwalu, uczestnicy mieli okazję spróbować greckich, bułgarskich, włoskich oraz polskich potraw przygotowanych przez uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach, co zakończyło głosowanie na najlepiej przygotowane stoisko.

Wisienką na torcie był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, podczas którego do wygrania był wyjazd na wymianę młodzieżową do Grecji.
Rywalizacja była zacięta od początku do końca. Największą wiedzą wykazała się Marcelina Młudzińska (klasa 1b), wygrywając konkurs.

Festiwal był nie tylko niesamowitym wydarzeniem ale i możliwością do współpracy, rozwijania umiejętności językowych oraz integracji wśród młodzieży.