W dniach 05-09.05.2014 r. młodzież z II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach wzięła udział w międzynarodowym obozie UNESCO w Zittau (Niemcy) . W projekcie brały udział także inne szkoły m.in. z Czech oraz Niemiec. Po 8-godzinnej podróży w Zittau nad malowniczym Olbersdorfersee miło przywitali ich organizatorzy obozu.
W godzinach wieczornych odbyła się prezentacja szkół oraz projektów.

Podczas kilkudniowego pobytu w Niemczech licealiści zwiedzili przepiękny Oybin , urokliwe zakątki doliny Mandawy, brali udział w zajęciach z uczniami i nauczycielami z Burgteichschule oraz pływali po Nysie Łużyckiej . Spływ łodziami pontonowymi był niewątpliwie największą atrakcją UNESCO-Camp . Ostatniego wieczoru odbyło się pożegnalne ognisko. 9 maja zmęczeni i pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do domu z nadzieją, że za 2 lata powrócą do gościnnej Burgteichschule, z którą II LO współpracuje już od 22 lat.

Uczniowie II LO pragną podziękować opiekunowi – Panu Januszowi Ćwieluchowi za niezwykłe zaangażowanie w organizację wycieczki oraz Panu Staroście – Andrzejowi Matyni, członkowi zarządu powiatu – Panu Cezaremu Berakowi , a także dyrektorowi PZAZ w Stykowie – Pani Justynie Witkowskiej – za pomoc w organizacji . Serdecznie dziękujemy!