13 stycznia 2016 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach klasy : I C i II C pod opieką  pani Rozalii Furmanek nauczycielki biologii i pani Beaty Banaszkiewicz- Wąs nauczycielki chemii uczestniczyli w otwartych zajęciach zorganizowanych przez  Instytut Biologii UJK w Kielcach. Z proponowanej oferty uczniowie wybrali interesujące ich zajęcia i warsztaty. Drugoklasiści brali udział w praktycznych zajęciach z zoologii: sekcji serca ssaka, anatomii zwierzęcia laboratoryjnego, samodzielnie wyizolowali pasożyty z przewodu pokarmowego owadów oraz obejrzeli ciekawe wystawy.

Uczniowie klas pierwszych na początku wysłuchali ciekawych wykładów na temat szczepień oraz komórek glejowych. Zapoznali się z nowoczesnym mikroskopem konfokalnym. Brali udział w zajęciach laboratoryjnych dotyczących technik mikroskopowych komórki.

W dalszej części każdy uczestnik mógł wybrać udział w zajęciach szczególnie interesujących dla niego. W późnych godzinach wieczornych młodzież wróciła do Starachowic. Uczniowie dzielili się wrażeniami, mówili o fascynujących doznaniach w sferze poznawczej. Wszyscy zgodnie twierdzili, że za rok również wezmą udział w warsztatach.