W tym roku szkolnym nasza szkoła ma ogromną przyjemność współpracować z Katedrą Ochrony i Kształtowania Środowiska przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W ramach współpracy, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez dr hab. Rafała Kozłowskiego na warsztaty w ramach „Nocy biologów” realizowanych w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska. Kilkunastu uczniów klasy 1E i 2F wybrało się z opiekunami p. Rozalią Furmanek, p. Cezarym Wójtowiczem oraz p. Dominiką Gorzkowską w piątek, 9 stycznia, w późnych godzinach popołudniowych do Kielc aby uczestniczyć w warsztatach.

W pięknym, nowo wybudowanym ze środków europejskich budynku, zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda grupa równocześnie uczestniczyła w różnych zajęciach, zmieniając się rotacyjnie co około 45 minut.

Mieliśmy okazję podziwiać fragment najprawdziwszej, odtworzonej na potrzeby badawcze, rafy koralowej z wodą sprowadzaną z Bali oraz niespotykanymi w naszych wodach gatunkami ryb, koralowców czy krewetek.

Uczniowie mogli również zobaczyć na czym polega praca z mikroskopem skaningowym oraz jakie badania wykonuje się przy pomocy tego urządzenia i jaki ma to wpływ w skali makro na kształtowanie środowiska.

Kilka technik pracy warsztatowej na pewno wzbogaciło wiedzę uczniów. Podczas zajęć mogliśmy podglądać rośliny pod mikroskopami, ich struktury oraz złożoność ich budowy, usłyszeć kilkanaście ciekawostek i poznać specjalistyczne słownictwo..

Dzięki badaniom laboratoryjnym  uczniowie przekonali się na własne oczy dlaczego picie napojów gazowanych czy soków poważnie zagraża naszemu zdrowiu.

Piątkowe popołudnie i wieczór spędziliśmy niestandardowo i z pewnością był to świetnie spędzony czas. Czekamy na kolejne spotkania z wykładowcami z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska.