Egzaminy Goethe-Institut cieszą się uznaniem na całym świecie, a zdobywane dzięki nim certyfikaty są cenione przez pracodawców i instytucje edukacyjne jako prestiżowe świadectwo kwalifikacji językowych. Egzaminy z języka niemieckiego, opracowane przez Goethe-Institut, odpowiadają poziomom biegłości Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) w zakresie od A1 dla początkujących aż do C2 dla najwyższego poziomu kompetencji językowych. Zdawane przez dzieci, młodzież i dorosłych umożliwiają oficjalne potwierdzenie poziomu umiejętności językowych niezależnie od szkolnych programów nauczania i ocen. Certyfikaty Goethe-Institutsynonimem jakości, a korzyści wynikające z ich posiadania są nie do przecenienia.

Tradycję przygotowywania uczniów Dwójki do podjęcia trudu zdobycia certyfikatów GI zapoczątkowała pani Beata Szczepańska – nauczyciel języka niemieckiego w naszej szkole  w roku 2007. W ciągu 4 pierwszych lat trwania projektu pani Szczepańska przygotowała 72 uczniów Staszica do egzaminu SD2. W tym roku gotowość zmierzenia się z egzaminatorami Goethe – Institut w Krakowie zadeklarowało 13 uczniów , uczących się języka niemieckiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo. 14.06.2016 po tygodniach intensywnych ćwiczeń językowych z zakresu leksyki, gramatyki, ale przede wszystkim pisania, słuchania, czytania i mówienia uczniowie Dwójki przystąpili w pięknych wnętrzach krakowskiego Instytutu Goethego do egzaminu Start Deutsch 2.  Na powitanie licealistów i ich opiekunki wyszedł pan Andreas Kotz –  koordynator projektów edukacyjnych i kierownik ds. egzaminów. Dzięki jego serdeczności mogli na chwilę zapomnieć o towarzyszącym im tego dnia lekkim stresie. Ponieważ wszystkie zadania egzaminacyjne, zarówno w części pisemnej, jak i w części ustnej są oceniane przez dwóch egzaminatorów, egzaminy Goethe-Institut wyróżnia wysoki stopień rzetelności oceny, ale nie tylko. To, co na naszych uczniach zrobiło naprawdę ogromne wrażenie, to atmosfera egzaminu, o którą zadbały niezwykle miłe, profesjonalne, pełne kultury panie egzaminatorki. Po zakończeniu egzaminu jedna ze zdających podzieliła się refleksją: To było bardzo ważne i dobre doświadczenie. Podczas następnego egzaminu językowego nie będę się już denerwować. Już wiem jak to wygląda.

Certyfikaty językowe mogą otworzyć wszystkie drzwi lub na zawsze pozostać w jednej z szuflad biurka. Jaki z nich zrobimy użytek, pozostaje w gestii nas samych, naszego pomysłu na siebie i na naszą przyszłość. Nasza „13” wykonała pierwszy krok w kierunku przyszłych zmagań z dorosłym życiem i zdobyła coś, na co nie ma ceny – doświadczenie i potwierdzenie swoich umiejętności. Gratulujemy! A teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Dyrekcja II LO, nauczyciel, uczniowie i rodzice wyrażają podziękowanie Zarządowi Powiatu Starachowickiego za udzielone nam wsparcie w naszej podróży do Krakowa. Dziękujemy!