Staszic TV, bo tak nazywa się telewizja, którą wymyśliło i stworzyło troje drugoklasistów profilu humanistycznego II Liceum Ogólnokształcącego-  Jan Łącki, Kacper Ragan oraz Adrian Rakowski. Trójkę kreatywnych i pomysłowych uczniów wspierają nauczycielki Agnieszka Kwiecień oraz Anna Wójcicka, a ich pierwszy pilotażowy program obejrzało już 2,3 tys osób. 
 
Jak powstał Staszic TV ?
Ponieważ jestem na profilu humanistycznym, a swoją przyszłość chcę związać z zawodem dziennikarza postanowiłem zacząć działać w tym kierunku. Chciałem zrobić coś nowego, świeżego, coś czego do tej pory nie było w żadnej ze szkół z terenu miasta jak i  powiatu- opowiada Gazecie Jan Łącki . W tym pomyśle znalazłem wsparcie u moich kolegów z klasy Kacpra Ragana i Adriana Rakowskiego, którzy bez wahania weszli w ten projekt. Montażem zajął się Adam Ryski, który zrobił kawał dobrej roboty.  Skoro mieliśmy już pomysł to trzeba było znaleźć odpowiedniego opiekuna tego projektu. Nie chcieliśmy działać na własną rękę – relacjonuje Jan. Pomysł przedstawiliśmy naszym dwóm panią – Agnieszce Kwiecień, która uczy naszą klasę WOS-u oraz Annie Wójcickiej, nauczycielce historii. One również bez wahania wyraziły aprobatę  dla tego pomysłu.  Jak mówiły w pierwszej chwili  nigdy nie padła taka propozycja od żadnego ucznia , a tym bardziej nauczyciela, żeby stworzyć szkolną telewizję.  Jest to też świetna okazja do promowania naszego Liceum – II Liceum, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. . Gdy już utwierdziliśmy się wszyscy w przekonaniu , trzeba było pomysł przedstawić panu dyrektorowi Tadeuszowi Szczepańskiemu, który zareagował bardzo pozytywnie. My z własnych pieniędzy zainwestowaliśmy w lampy, greenscreen, mikrofon, a pan dyrektor użycza nam swojego aparatu szkolnego  jako kamery. Jesteśmy na każdej imprezie szkolnej jak podkreśla Jan, pomysłodawca Staszic TV. Nie chciałem bezpośrednio prowadzić informacji, chciałem się sprawdzić raczej z tej drugiej strony – dziennikarza reportera , więc naszym młodszym kolegom z klas pierwszych zaproponowaliśmy prowadzenie naszego pasma informacyjnego. Prezenterami zostali Julia Dziurzyńska oraz Jan Winnicki.
 
Co pokazaliście w pierwszym odcinku pasma informacyjnego ? 
W pierwszym odcinku była relacja z pierwszej nocy filmowej w II LO, a właściwie sprawdzenie wiedzy uczniów i nauczycieli z  zakresu  kinematografii, ale z przymrużeniem oka. Następnie  poprosiliśmy naszych kolegów , którzy uczestniczyli w  wyprawie za ocean do USA o relację z tego wyjazdu. Program zakończyliśmy  spotkanie z panem Prezesem Związku Sybiraków w Starachowicach, który podzielił się własnymi wspomnieniami z zesłania na Syberię .
Jest to satysfakcja gdy zobaczyłeś ponad 2,3 tysiące odsłon programu, który tworzycie ? 
Po pierwsze nie spodziewałem się tak szerokiego grona odbiorców, a po drugie to bardzo budujące i mobilizujące do dalszego działania i doskonalenia szlifu dziennikarskiego.
 
Gdzie można obejrzeć waszą telewizję ?
Nasz program można zobaczyć na Facebooku wpisując w wyszukiwanie Staszic TV, nie trzeba mieć facebooka, żeby móc obejrzeć nasza telewizję . Można odwiedzić także stronę Samorządu II LO, gdzie znajduje się link przekierowujący do Staszic TV, więc za pośrednictwem waszej Gazety zapraszamy Starachowiczan do odwiedzania profilu i śledzenia naszych wydarzeń!