12-19 czerwca, ostatni tydzień roku szkolnego 2018/2019, to był wyjątkowy czas dla 17 uczniów naszej szkoły, którzy zdecydowali się gościć zaprzyjaźnioną grupę rówieśników z IGS Aurich. I tak oto wyruszyliśmy do Krakowa, by tam spotkać się i pokazać im Polskę taką jaka jest dziś i jaką była kiedyś. Wspólnie zwiedzaliśmy Kraków, w Fabryce Schindlera poznaliśmy  historię tego miasta i regionu z czasów okupacji, wędrowaliśmy przez urokliwy Kazimierz i spędziliśmy wiele niezapomnianych chwil nad Wisłą. Odwiedziliśmy były hitlerowski obóz zagłady w Auschwitz-Birkenau, by odkryć na nowo tę czarną kartę historii ludzkości. Kilka dni w Starachowicach pokazało naszym gościom inne oblicze naszego kraju: tutaj zapoznaliśmy ich ze specyfiką życia w małej miejscowości, kulturą i folklorem regionu, oraz z bogactwem otaczającej nas natury. Wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy, śmialiśmy się i ucztowaliśmy przy suto zastawionych stołach, pełnych naszych tradycyjnych smakołyków. Nasi goście mieli też okazję zobaczyć wystawę na Wielkim Piecu i  zwiedzić naszą szkołę, a podczas warsztatów dowiedzieć się jeszcze więcej o tym co fajnego jest w Polsce, regionie i w naszej kulturze nie kierując się stereotypami czy uprzedzeniami. To zresztą był najważniejszy cel naszego projektu i jesteśmy przekonani, że udało nam się go zrealizować.

My, opiekunowie wymiany, mamy nadzieję, że udział w projekcie dał każdemu uczestnikowi możliwość otwarcia się na nowe wyzwania, zarówno społeczne jak i językowe, dał poczucie rozwoju osobistego i satysfakcji. Życzymy Wam, by nowe znajomości zamieniły się w długoletnie, serdeczne przyjaźnie.

Pragniemy też serdecznie podziękować rodzicom za gościnność, przychylność, wszelką pomoc, zaangażowanie i cudowną energię!!!