16 marca grupa 18 uczniów z opiekunkami p. Dominika Gorzkowską i p. Luizą Wójcik wróciła z drugiej części wymiany uczniowskiej pomiędzy II LO a Gymnasium Antonianum z Vechty. Grupa gościła na terenie Niemiec i przebywała 10 dni za granicą, goszcząc w Vechcie oraz stolicy Niemiec – Berlinie.

Tematyka drugiej części wymiany poruszała tematy dotyczące II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy szczególne miejsca pamięci, takie jak byłe obozy koncentracyjne w Hamburgu czy Berlinie.

Pierwsze 5 dni programu to lekcje w nowoczesnej i świetnie wyposażonej szkole Gymansium Antonianum, uczniowie uczestniczyli w lekcjach matematyki, biologii czy plastyki. Zostaliśmy bardzo uroczyście powitani w szkole przez dyrektorkę p. Inge Wenzel, która gościła u nas w szkole podczas pierwszej części wymiany. Wolne wieczory spędzaliśmy w rodzinach i spotkaniach towarzyskich oraz wycieczkach rowerowych. Nie zabrakło również wycieczek po okolicy czy wspólnej pracy projektowej. Szczególnie podobała nam się jednodniowa wycieczka do miasta studenckiego Groningen w Holandii. Miasto rowerów, pogodnych  i otwartych ludzi, a także sobotni targ na którym można było kupić regionalne sery czy słodkie przysmaki.

W poniedziałek 12 marca pożegnaliśmy Vechtę i wraz z niemieckimi partnerami i opiekunami p. Berndem Meyer-Bergiem oraz p. Marią von Wahlde, udaliśmy się do Berlina, gdzie spędziliśmy bardzo intensywne 5 dni. Czas wypełniony był zwiedzaniem miejsc pamięci i poznawaniem Berlina oraz jego historii. Wizyta w Bundestagu oraz widok z kopuły na szczycie budynku to możliwość zobaczenia stolicy naszych sąsiadów z góry. Nocny spacer dał nam możliwość podziwiania pięknie oświetlonego miasta jak i Bramy Brandenburskiej – symbolu Berlina. Każdy dzień dawał nam możliwość poznawania siebie, obcowania z językiem obcym w codziennych sytuacjach oraz odwiedzania nowych miejsc.

Projekt powstał przy pomocy finansowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie.