Dnia 25 marca 2023r. odbyła się XVII edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „W świat z niemieckim”.  Konkurs ten organizowany jest corocznie przez II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach pod patronatem Starosty Powiatu Starachowickiego oraz pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka języka niemieckiego w „Staszicu”, p. Katarzyna Gutowska – Lipiec, propaguje dzięki temu przedsięwzięciu język niemiecki wśród uczniów w powiecie starachowickim. Celem całej inicjatywy jest także rozwijanie zainteresowań młodych ludzi kulturą niemieckiego obszaru językowego, pogłębianie ich wiedzy w tym zakresie, kształtowanie podstawowych umiejętności lingwistycznych i komunikacyjnych, a co jest z tym związane motywowanie uczniów do intensywnej i systematycznej nauki języka niemieckiego.

W bieżącym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 15 szkół podstawowych z powiatu starachowickiego.  W etapie szkolnym, który odbył się  9.12.2022r. wzięło udział 46 uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie testu gramatyczno-leksykalnego. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się aż 37 uczestników.

W sobotę 25.03.2023r. w „ Staszicu” odbył się II etap konkursu. Zakwalifikowani do etapu powiatowego uczniowie musieli przejść przez kolejny etap eliminacji. Ich zadaniem było rozwiązanie testu, który sprawdzał ich wiedzę nie tylko w zakresie znajomości struktur gramatyczno – leksykalnych, ale także w obszarze rozumienia tekstu słuchanego, czytanego, pisania w języku obcym oraz wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. W trakcie obrad jury uczestnicy konkursu mieli możliwość zwiedzenia szkoły i poznania jej historii. Do części ustnej komisja konkursowa wytypowała 12 osób. Każda z nich miała do wykonania 2 zadania: opisać ilustrację oraz krótko wypowiedzieć się w j. niemieckim na wylosowany temat. Komisja zadawała także dodatkowe pytania.

Jury, w skład którego weszły nauczycielki języka niemieckiego ze szkół podstawowych oceniło wiedzę uczniów i przyznało miejsca.

Zwycięzcą XVII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego  „W świat z niemieckim” został Bartosz Lipiec ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach  (opiekunowie: p. Iwona Kowalska/ Aneta Grudzień). II miejsce zajęła Emilia Piełudź ze Szkoły Podstawowej nr 6 (opiekun: p. Ewa Telec), zaś na III miejscu uplasował się Karim Blal ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Starachowicach (opiekun: p. Halina Szwed).

Kolejne miejsca zajęli:

  • IV m. Stanisław Banaszewski ( SP nr 11, op. p. Justyna Milaszkiewicz)
  • V m. Wiktoria Nowak ( SP nr 13, op. p. Jolanta Wiśniewska)
  • VI m. Franciszek Grosicki ( SP nr 10, op. p. Agnieszka Zatorska)
  • VII m. Jakub Derlatka (SP w Lubieni, op. p. Joanna Opiła)
  • VIII m. Cyprian Szwajcer ( SP w w Lubieni , op. p. Joanna Opiła)
  • IX m. Maksymilian Spadło (SP nr 6, op. p. Ewa Telec)
  • X m. Natalia Kanclerz ( SP w Krynkach, op. p. Joanna Opiła)
  • XI m. Miłosz Gałka ( SP w Lubieni, p. Joanna Opiła )
  • XII m. Lena Gołąb ( SP nr 10, op. p. Agnieszka Zatorska)

Uczestnicy konkursu odebrali z rąk wicedyrektora II LO  p. Norberta Kutyły oraz Dyrektora Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Starachowicach p. Michała Gutowskiego nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrodzeni zostali także nauczyciele j. niemieckiego, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do ww. konkursu oraz pracowali w komisji konkursowej.

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowali: Starosta Powiatu Starachowickiego p. Piotr Ambroszczyk oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach p. Kazimierz Mądzik. Pozostałe nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundowane zostały przez wydawnictwa Nowa Era oraz Santander Consumer Bank w Starachowicach.

Poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości zagwarantowali organizatorzy. Przepyszne, domowe ciasta upiekły także uczennice klasy II D: Martyna, Magda, Ania i Amelka. Organizatorzy zapraszają już chętnych uczniów do udziału w kolejnej edycji.

Deutsch ist in !!! 😊