W dniach 12.03-18.03.2016r. w ramach 19-tej wymiany szkolnej ze szkołą im. Friedricha Harkorta w Herdecke, grupa naszych uczniów przebywała w Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech. Obie grupy – polska i niemiecka spotkały się po raz pierwszy w przepięknym Trewirze /niem. Trier ( Nadrenia-Palatynat), którego początki sięgają czasów rzymskich. Miasto pretendujące do miana najstarszego miasta w Niemczech, wywarło na nas bardzo duże wrażenie. Zachwycające obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: brama Porta Nigra, amfiteatr rzymski, Katedra Św. Piotra oraz Kościół Najświętszej Marii Panny, Bazylika Konstantyna, średniowieczny Rynek Główny oraz rokokowy Pałac Książąt Elektorów wprawiły nas w podziw. Wycieczkę po mieście zakończyło wejście na dość strome wzniesienie Petrisberg, z którego podziwialiśmy uroki miasta i doliny Mozeli. 3-dniowy pobyt w Trier uwieńczyło wspólne grillowanie oraz 2- godzinny pobyt w nowoczesnej kręgielni.

Kolejne części programu realizowane już były w Herdecke. Zwiedzanie miasta, spotkanie z dyrektorem szkoły partnerskiej p. Andreasem Joksch, a następnie udział w wybranych zajęciach lekcyjnych. Stałym punktem programu jest wspólne gotowanie potraw z różnych krajów europejskich. W tym roku stole pojawiły się: m.in.: naleśniki polskie, „witaminowa” sałatka ze szpinakiem, polska sałatka warzywna, gyros i tzatziki, ciasto piernikowe oraz deser czekoladowy z bitą śmietaną. Wszystko było przepyszne.

Wycieczka do Düsseldorfu, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia dostarczyła nam kolejnych atrakcji: w ramach zwiedzania wjazd na kopułę wieży telewizyjnej i podziwianie uroków miasta z wysokości 230 metrów, a także wizyta na lodowisku i  jazda na łyżwach. Mocnych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie wraz z niemieckimi przyjaciółmi zamkniętej już dzisiaj kopalni węgla kamiennego „Graf Wittekind” w Dortmundzie –Hohensyburg. Ubrani w specjalne kombinezony i obuwie oraz zaopatrzeni w kaski, latarki i nakolanniki przeciskaliśmy się – często czołgając się- bardzo wąskimi tunelami nieczynnej kopalni. Niektórzy musieli pokonać strach przed 40–centymetrowymi szczelinami. Mimo obawy przed ciemnością, błota i zmęczenia  było to jedno z najciekawszych przeżyć podczas pobytu  w Niemczech.

W ostatnim dniu pobytu grupa młodzieży wraz z opiekunami zwiedziła Idealspaten-Bredt GmbH & Co. KG –  fabrykę narzędzi ogrodowych i budowlanych istniejącą na rynku od 1900r. Poznaliśmy historię przedsiębiorstwa oraz obejrzeliśmy proces produkcji wybranych narzędzi. Podczas zwiedzania grupa spotkała się z właścicielem firmy p. Carlem Thomasshoffem. Wieczorem nadeszła pora rozstania. Jednak nie na długo, gdyż w maju spotkamy się ponownie. Organizatorem wymiany ze strony polskiej była nauczycielka języka niemieckiego: p. Katarzyna Gutowska-Lipiec.  Stronę niemiecką reprezentowała  p. Kira Söte.

Spotkania młodzieży ze „Staszica” i szkoły z Herdecke są realizowane dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.  I dzięki tej organizacji już za 2 miesiące będziemy mogli gościć naszych przyjaciół z Niemiec. Na to spotkanie nasi uczniowie czekają już z wielką niecierpliwością.