Spotkanie młodzieży  polsko – niemieckiej  w ramach XXI wymiany szkolnej pomiędzy II LO w Starachowicach,  a FHS Herdecke

W dniach 13.03-20.03.2024r. grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach przebywała w Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech w ramach XXI-tej wymiany młodzieżowej ze szkołą im. Friedricha Harkorta w Herdecke. Organizatorem wymiany ze strony polskiej była nauczycielka języka niemieckiego p. Katarzyna Gutowska-Lipiec, zaś ze strony niemieckiej p. Kira Sauer-Söte. Do grupy licealistów dołączyły w tym roku szkolnym także uczennice ze Szkoły Podstawowej w Lipiu i Lubieni wraz ze swoją nauczycielką p. Joanną Banaszkiewicz-Opiłą.

    Przed wyjazdem do Niemiec uczniowie polscy i niemieccy nawiązali ze sobą kontakt mailowy i dzięki temu mogli rozpocząć swoją przygodę z językiem niemieckim „na żywo”.  Występująca po przyjeździe do Niemiec blokada językowa zaczęła z upływem czasu zanikać. Każdy uczestnik musiał już sam sobie radzić w komunikacji językowej. Pomocne okazało się tu spotkanie zapoznawcze w szkole połączone ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez młodzież z obu krajów. Późnym popołudniem cała grupa zwiedziła miasteczko, poznała jego historię oraz najważniejsze zabytki. 

W kolejnym dniu odbyło się spotkanie z Dyrektorem szkoły p. Andreasem Joksch, a po nim młodzież polsko-niemiecka wzięła aktywny udział w zajęciach szkolnych. Dzień zakończyła wizytą w kręgielni w pobliskim miasteczku Hagen. 

W kolejne 3 dni młodzież miała możliwość zwiedzić wiele interesujących miejsc w Münster – perełce Nadrenii. W 1. dniu pobytu w tym wyjątkowym mieście uczniowie podziwiali Stare Miasto m.in.: gotycki ratusz, serce miasta – bazar kupiecki Prinzipalmarkt, imponujący Kościół Św. Lamberta oraz Katedrę Św. Pawła. Wieczór cała grupa polsko-niemiecka spędziła na polu minigolfa w wersji 3D, co sprawiło wszystkim sporo radości. W drugim dniu pobytu w Münster grupa młodzieży wraz z opiekunkami  zwiedziła Muzeum Pabla Picasso, a także Planetarium, gdzie wszyscy uczestnicy wymiany doznali niezwykłych wrażeń podróżując po wszechświecie w rytmie muzyki Depeche Mode, Adele czy Ed Sheerana. Ostatni dzień w Münster należał do uczniów, których zadaniem było dotarcie do miejsca wskazanego  przez opiekunów w aplikacji whatsapp. Podczas spaceru po mieście wszyscy dotarli do Pałacu Książąt-Biskupów, ogrodu botanicznego, jeziora Aasee i charakterystycznych rzeźb m.in. gigantycznych kul bilardowych czy reagujących na jakikolwiek ruch w przyrodzie trzech stalowych kwadratów. Wizyta w Münster dobiegła końca. Kolejne dni zapowiadały się również imponująco. W poniedziałęk  grupa zwiedziła dawną kopalnię Zollverein w Essen, we wtorek wystawę „Planet Ozean” w Gasometer w Oberhausen, która prezentowała fascynujące piękno oceanów świata i ich różnorodne formy życia. Za pomocą wielkoformatowych fotografii i filmów zostały ukazane także konsekwencje wykorzystania przez człowieka oceanów świata, co wszystkim zapadło głęboko w pamięci. Kolejny, zarazem ostatni dzień pobytu w Niemczech to wyjazd do dawnej huty stali, dziś centrum sztuki  cyfrowej w Dortmundzie na wystawę „ Phoenix des Lumieres” , gdzie cała grupa podziwiała monumentalne dzieła sztuki Dalego czy Gaudiego. Oszałamiające widowisko ożywionych dzieł artystów zakończyło program wymiany. Wieczorem nadeszła pora rozstania. Z niecierpliwością czekamy już na wizytę naszych przyjaciół w kwietniu. 

Spotkania młodzieży ze „Staszica” i szkoły FHS Herdecke są realizowane przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dzięki której możemy wzmacniać więzi między ludźmi z Polski i Niemiec oraz przyczynić się do pokojowego współistnienia w Europie.