W dniach 24.05.2016r. – 31.05.2016 r. w Dwójce gościła w ramach 19 wymiany młodzieżowej grupa uczniów z gimnazjum im. Friedricha Harkort’a w  Herdecke /Nadrenia Westfalia/ wraz z opiekunką p. Kirą Söte. Przyjazd grupy młodzieży niemieckiej do naszego miasta stanowił rewizytę wymiany uczniowskiej w Herdecke, która zorganizowana została w marcu b.r.  pod kierunkiem nauczycielki j. niemieckiego p. Katarzyny Gutowskiej–Lipiec.

Uczniowie z Niemiec wraz z ich opiekunem zostali powitani przez dyrektora II LO p. Tadeusza Szczepańskiego, zwiedzili szkołę oraz uczestniczyli wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z Polski w zajęciach lekcyjnych. Dużą atrakcją dla młodzieży niemieckiej była możliwość uczestniczenia w zajęciach na strzelnicy.

Podczas kilkudniowego pobytu w Starachowicach młodzież polsko-niemiecka zwiedziła nasze miasto, poznała jego historię i kulturę. Uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym przy ognisku, a także w zajęciach nauki jazdy konnej. Chętni uczniowie z obu szkół wzięli udział we mszy świętej i procesji z okazji Święta Bożego Ciała. Grupa młodzieży polsko-niemieckiej wraz ze swoimi opiekunami odbyła również wycieczkę rowerową na trasie Starachowice – Wąchock – Lipie – Starachowice.

W programie nie mogło zabraknąć zwiedzania Warszawy. Młodzież polsko-niemiecka oraz ich opiekunowie zwiedzili dawne więzienie śledcze z czasów II wojny światowej „Pawiak”, poznali jego historię, a także losy przedstawionych tam osób. Spacerując po stolicy z ciekawością wysłuchali także legendy związanej z Syrenką Warszawską; podziwiali Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza zobaczyli przygotowania żołnierzy Wojska Polskiego do obchodów Święta Weterana. Bardzo wysoko uczniowie ocenili pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli m.in.: pogłębiać wiedzę z fizyki i astronomii przeprowadzając samodzielnie doświadczenia na interaktywnych wystawach.

W bogatym programie wymiany znalazły się także takie punkty jak: zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej oraz przepięknej krasowej Jaskini „Raj” w pobliżu Chęcin. Pobyt w tych miejscach pozwolił uczestnikom wymiany przenieść się myślami nie tylko do XVIII, XIX i XX wieku, ale także do czasów sprzed 360 milionów lat.

Po pobycie w Starachowicach grupa młodzieży z II LO i FHS  wyjechała do Wieliczki, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziła słynną kopalnię soli. Kolejny dzień uczestnicy wymiany spędzili w zimowej stolicy Polski – Zakopanem. Wraz z przewodnikiem górskim odbyli wędrówkę na Rusinową Polanę, która urzekła wszystkich swoim pięknem. Zwiedzili także miasto, a w nim m.in.: stary kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wielką frajdę sprawił młodzieży wjazd wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew, skąd mogli podziwiać piękno Polskich Tatr. Występ artystyczny rodziny góralskiej, opowieści góralskie oraz pyszny poczęstunek urozmaiciły ostatni dzień pobytu w Zakopanem.

Ostatnim punktem programu wymiany był wyjazd do Krakowa. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili m. in: Wawel, Groby Królewskie, poznali historię Krakowa i władców polskich. Duże wrażenie na naszych gościach wywarł Rynek Główny wraz Kościołem Mariackim i Sukiennicami.

Spotkania młodzieży ze „Staszica” i szkoły z Herdecke są realizowane dzięki wieloletniemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję także, że współpraca i przyjaźń między II LO w Starachowicach,  a FHS w Herdecke będą trwać przez długie lata.