W piątek 3 czerwca jako uznani spece od matematyki i geografii z  2d (mat-geo) 🙂  pod opieką nauczycieli : p. Joanny Cyrnek, Katarzyny Orłowskiej i p. Jacka Rudzkiego ,  wyruszyliśmy na praktyczną lekcję geografii – zajęcia terenowe  w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Specjalnie dla nas poprowadził je pracownik naukowy Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z którą od dwóch lat współpracuje nasza szkoła, dr hab. Rafał Kozłowski

Zajęcia rozpoczęło zapoznanie się z metodologią pracy i działania, a także nieprzypadkowej lokalizacji ogródka meteorologicznego na Świętym Krzyżu. Dzięki obszernym wyjaśnieniom naukowca z UJK nabyliśmy umiejętności odczytu i uproszczonej interpretacji danych z  podstawowych urządzeń pomiarowych.

Następnie prowadzeni przez naszego przewodnika udaliśmy się „ tajnym skrótem” na gołoborze , które mieliśmy okazję obejrzeć z niedostępnej dla turystów lokalizacji -nie z usytuowanej na jego szczycie  platformy widokowej lecz z miejsca położonego u jego stóp – na granicy lasu.

Na Polanie Bielnik , obszarze intensywnych badań pracowników i studentów Uniwersytetu ,  mieliśmy okazję zobaczyć rosnące w środowisku naturalnym storczyki (zdjęcia), o których istnieniu w Świętokrzyskim Parku Narodowym nie każdy wie.

Ostatnim punktem zajęć była Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego,  jedno z kilku takich miejsc w Polsce, gdzie prowadzone są bardzo szczegółowe badania zanieczyszczeń , ich źródeł i ich skutków dla przyrody. Wyniki wykorzystywane są w tworzeniu ogólnopolskich raportów na temat stanu środowiska.

Dzięki tym kilku godzinom w Puszczy Jodłowej uzyskaliśmy mnóstwo ciekawych wiadomości i nowych umiejętności, mogliśmy dotknąć rzeczy i okazów roślin widywanych na podręcznikowych ilustracjach a wszystko to na świeżym powietrzu w warunkach nieskażonej przyrody!

Na następne spotkanie z panem dr Rafałem Kozłowskim jesteśmy umówieni po wakacjach. Do zobaczenia!