W dniach 7.10 – 16.10.2015 nasza szkoła po raz kolejny gościła grupę młodzieży z Gymnasium Antonianum z Vechty w ramach wymiany uczniowskiej. Uczniowie z II LO z klas 2B, 2C, 2D i 2E gościli u siebie w domach niemieckich kolegów z GAV, uczestniczyli wspólnie w zajęciach lekcyjnych oraz poznawali uroki naszego miasta.  W programie wymiany znalazła się m.in.  wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki i spotkanie z przedstawicielem władz Powiatu Starachowickiego w osobie wicestarosty – pani Agaty Wojtyszek, uczestnictwo w warsztatach garncarskich oraz tradycyjne ognisko z  kiełbaskami i nieodłącznym polskim bigosem. Zwiedziliśmy również perłę architektury romańskiej w Polsce – Klasztor Cystersów w Wąchocku.

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w wyjątkowym projekcie poświęconym historii NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Przez pięć dni wspólnie pracowaliśmy metodą warsztatową poznając się wzajemnie, jak również poznając historię i ideę Solidarności. Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, oraz samodzielnie odkrywaliśmy historię Gdańska realizując powierzone nam zadania w ramach edukacyjnych gier terenowych. Pracowaliśmy w grupach mieszanych co dało świetną okazję do integracji i ćwiczenia języków obcych. Złożyliśmy również na krótką wizytę w Sopocie, gdzie spacerowaliśmy po najpopularniejszym  molo w Polsce i syciliśmy płuca rześkim, morskim, październikowym powietrzem.

Oczywiście był też czas na rozrywkę i zabawę podczas wspólnej gry w kręgle oraz wieczoru pożegnalnego w Gdańsku. Polscy uczniowie uczyli swoich niemieckich kolegów i koleżanki podstawowych kroków Poloneza i naszego ulubionego tańca belgijskiego. Uczestnicy wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń, wiedzy i nowych umiejętności, zaś zdobyte doświadczenia z pewnością będą procentować w przyszłości.

Wraz z naszymi opiekunkami , p. Dominiką Gorzkowską i p. Luizą Wójcik z niecierpliwością czekamy na drugą część naszego projektu który będzie realizowany w Vechcie  wiosną przyszłego roku.

Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży