Grupa dwudziestu uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach pod opieką dwóch nauczycieli Doroty Głowackiej i wicedyrektora Norberta Kutyły udała się w podróż do niemieckich przyjaciół ze szkoły IGS Aurich. Wymiana trwała od 17 do 27 października, a młodzież wróciła cała i zdrowa  ze wspaniałymi wrażeniami.

 

Integracja przede wszystkim.

Aby można było mówić o jakiejkolwiek współpracy należy zacząć od integracji. Młodzież ze szkoły IGS Aurich oraz uczniowie II LO wspólnie spędzili dwa dni w niemieckim Goslar, aby lepiej się poznać i przełamać wszelkie bariery. Nie zabrakło licznych zabaw, pracy w grupach, dyskotek, zwiedzania . Niemiecko – polska grupa udała się na zwiedzanie kopalni Rammelsberg w Goslar. Wspólnie już razem z bagażami udali się do Hannover, gdzie poznawali miasto w ciekawy i twórczy sposób. Uczniowie byli podzieleni w  grupy i otrzymali kartki z zadaniami. Podczas zwiedzania musieli je wypełnić i kolejno oddać je opiekunom. Pod wieczór uczniowie trafili do rodzin swoich nowych przyjaciół.

Kolejnego dnia odbyło się zwiedzanie niemieckiej placówki oraz powitanie przez dyrektora szkoły. Uczniowie udali się do miejsca pamięci Esterwegen- byłego obozu koncentracyjnego. Kolejny dzień wszyscy spędzili na zajęciach sportowych. W nowoczesnej hali sportowej oprócz gier zespołowych polscy uczniowie zaproponowali niemieckim uczniom lekcję tańca i na odwrót.

Dzień zakończyli wspólnym ogniskiem razem ze swoimi rodzinami. Kolejny dzień młodzież polska spędziła w niemieckich rodzinach.To one zapewniły niezapomnianą rozrywkę polskim  uczniom. Jedni udali się nad morze Nordsee, a niektórzy wyjechali do Holandii. Następny dzień przyniósł spotkanie z władzami miasta Aurich. Powitana młodzież mogła wysłuchać historii miasta, tego co się zmienia, ale i zadawać liczne pytania. Następnie uczniowie wyjechali na wycieczkę do Olenburga. Kolejny dzień to zwiedzanie miast takich jak : Emden, Pilsum i Greetsiel, a  zakończył się niesamowitym wieczorem fryzyjskim razem z rodzinami. Dla polskich uczniów było to nowe doświadczenie, ale i nowe smaki – przykładowo herbata po fryzyjsku czyli z mlekiem. Nie zabrakło wspólnych wymian zdań, pamiątkowych zdjęć .Ostatni dzień to wspólne śniadanie i pożegnanie. Niebo płakało na wieść o wyjeździe młodzieży z Aurich. Przyjaźnie jakie zostały stworzone przez te 10 dni, na pewno zostaną na długo.

 

Odwiedzą Starachowice.

Jak zostali poinformowani uczniowie i ich rodzice przez niemieckich opiekunów wymiany podczas wieczoru fryzyjskiego przyjazd niemieckich uczniów do polski nastąpi na początku czerwca 2017r. Niektórzy nie mogli się rozstać, ale myśl o niedługim zobaczeniu się w Starachowicach była silniejsza.

 

Jak to się zaczęło ?

Zapoczątkowana w 1989 przez nauczyciela języka niemieckiego w II LO pana Mariana Janusza wymiana między naszą szkołą a IGS ( Zintegrowaną szkołą średnią) w Aurich ( Niemcy , Dolna Saksonia ) z powodzeniem kontynuowana jest aż do dnia dzisiejszego . Od roku 2000 prowadzą ją wicedyrektor szkoły Norbert Kutyła oraz  Dorota Głowacka – nauczyciel języka niemieckiego. Podczas tej wymiany zostali oficjalnie pożegnani, gdyż jak sami mówią, chcą ustąpić miejsca młodszym nauczycielom. W roku szkolnym 2009/ 2010 obie szkoły obchodziły uroczysty jubileusz 20-lecia wymiany.